Svátek má Státní svátek
Všestranně podporujeme nestátní neziskové organizace z Olomouckého kraje a pomáháme jim. Vytváříme trvalý prostor pro komunikaci a spolupráci neziskovek mezi sebou i vůči jiným sektorům společnosti.

Moravská softwarová firma spouští projekt „Edhouse pomáhá!“. Podpoří neziskovky z Olomoucka a Zlínska

Autor: Redakce UNO. Čtvrtek 01. dubna 2021.

edhouse1V rámci své společenské odpovědnosti se společnost Edhouse s.r.o. rozhodla reagovat na aktuální pandemickou situaci spuštěním projektu na podporu neziskových organizací, které chtějí realizovat vzdělávací aktivity určené dětem a mládeži. Cílem těchto aktivit by mělo být zmírnění dopadů pandemie Covid-19 na děti a mládež. Edhouse s.r.o. je společnost zabývající se vývojem software. Založena byla ve Zlíně a za 15 let svého působení se rozrostla do třech dalších měst: Vsetína, Olomouce a Uherského Hradiště. V Olomouci a ve Zlíně jsou dvě největší pobočky a také v těchto okresech rozdělí Edhouse mezi neziskové organizace dohromady 200 000 Kč na vzdělávací aktivity určené dětem a mládeži. Do projektu se tedy mohou přihlašovat neziskové organizace, které působí ve výše zmíněných okresech.

Celý projekt „Edhouse pomáhá!“ má jasně stanovený harmonogram. Vyhlášení výzvy spolu se spuštěním příjmu žádostí poběží od 31. března 2021 do konce dubna. Během první poloviny května vyhodnocovací komise sestavená ze zaměstnanců společnosti vybere projekty neziskových organizací, které podpoří. V každém ze dvou okresů to budou čtyři projekty, maximální alokace je 25 000 Kč na jeden projekt. Může se jednat o podporu jednorázové akce, nebo o dlouhodobější aktivity. Příspěvek je možné také žádat na úhradu provozních nákladů - nájmů, mezd a podobně. Vybrané organizace budou mít na realizaci svých aktivit čas až do konce listopadu 2021.

Více podrobností a parametry pro přihlášení do projektu najdete zde.

 

Povinné testování na koronavirus se od dubna rozšíří i na zaměstnance v neziskovém sektoru

Autor: Hynek Pečinka. Úterý 23. března 2021.

NZ6 6301Povinné testování zaměstnanců už probíhá u většiny zaměstnavatelů v soukromé i veřejné sféře. Podle vlády má pomoci v boji s pandemií covid-19. Nyní se rozšiřuje o tři další kategorie zaměstnavatelů – nejmenší zaměstnavatele do deseti zaměstnanců, osoby samostatně výdělečně činné vykonávající hlavní činnost v Česku a o nestátní neziskové organizace. Všechny tyto subjekty budou muset zajistit zahájení testování do 6. dubna, protože po tomto datu už nebudou moci neotestovaného pracovníka pustit na pracoviště. OSVČ se bez negativního testu nebudou moci pracovně stýkat se třetími osobami s výjimkou členů domácnosti.

Pro zaměstnance a zaměstnavatele platí stejné podmínky a povinnosti jako pro ostatní firmy či úřady, které už s testováním začaly. Ministerstvo zdravotnictví také změnou dalšího mimořádného opatření sjednotilo i pravidla pro samotestování pro zaměstnance a osoby samostatně výdělečně činné. Jedná se například o povinnost vést evidenci testování či nahlásit případný pozitivní test závodnímu, respektive ošetřujícímu praktickému lékaři.

Plné znění mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví o testování zaměstnanců NNO najdete zde.

   

Hledáte snadný a sexy nástroj pro komunikaci v týmu? Seznamte se s Facebookem pro neziskové organizace

Autor: Redakce UNO. Pátek 19. března 2021.

Read moreŘešíte interní komunikaci ve vašem týmu? Hledáte nástroj, který bude pro Vaše zaměstnance a třeba i dobrovolníky sexy, přirozený a snadný k používání? Pak zkuste Workplace by Facebook: systém založený na prostředí FB a určený pro komunikaci v týmu. Jedná se s trochou nadsázky o pracovní verzi Facebooku navrženou k tomu, aby ji používali zaměstnanci firem nebo neziskových organizací. Je oddělená od osobních profilů a můžete ji používat pro komunikaci v rámci kanceláří nebo pokud jste v terénu a máte s sebou jen mobil. 

Zveme Vás na webinář s Veronikou Fialovou přímo z Facebooku. V rámci něj se dozvíte, jak využívat a nastavit Workplace, kromě toho vám také prozradí užitečné tipy a triky. Praktickou ukázku používání Workplace Vám potom předvede Václav Blahout z Českého olympijského výboru. Webinář se je zdarma a uskuteční ve čtvrtek 25. března od 15 hodin.

celý článek

   

Představujeme neziskovku: Spolek pro obnovu venkova Olomouckého kraje

Autor: Redakce UNO. Pátek 19. března 2021.

DSC 0090 resizeSpolek pro obnovu venkova České republiky (SPOV ČR) je otevřenou zájmovou nevládní a nestranickou organizací působící v oblasti obnovy a rozvoje venkova. Spolek pro obnovu venkova Olomouckého kraje vznikl 13.3.2003 jako krajská organizace SPOV ČR na ustavující valné hromadě v obci Grygov. Sdružuje iniciativní skupinu občanů a organizací usilujících o rozvoji venkova a zlepšení kvality života jeho obyvatel, při současném zachování jeho svébytnosti, kulturních tradic a hodnot životního prostředí.

Mezi 128 členy spolku jsou zástupci obcí, zemědělců, orgánů územní samosprávy, venkovských mikroregionů a skupin pro místní akce, dále pracovníci státní správy, odborných institucí, škol, projekčních pracovišť, peněžních ústavů a věci oddaní jednotlivci, kteří mají v oblasti venkova společné cíle. Více...

   

Centrum Olivy nabízí online doučování pro první stupeň

Autor: Redakce UNO. Pátek 19. března 2021.

Online-doučováníV důsledku distančního vzdělávání má mnoho dětí problémy s učivem, potřebují probrané dovysvětlit, procvičit, upevnit. Olomoucké Rodinné centrum OLiVy proto přichází s nabídkou doučování  online formou určenou pro žáky 1. stupně základní školy. Doučování zajišťují vysokoškolští studenti, případně učitelé v důchodu. Služba je poskytována všem zájemcům zdarma a pravidelnou formou podle individuálních potřeb a domluvy. Stačí se přihlásit na kontaktech na plakátku nebo na http://www.olivy-os.cz/portal/

   

Sociální služby dostanou peníze na mimořádné odměny pro zaměstnance. Pro každého až 50 tisíc korun

Autor: Administrator. Úterý 09. března 2021.

MPSV-logoZaměstnanci v sociálních službách, včetně zdravotnického personálu, si mohou sáhnout na mimořádné odměny. „V období, kdy musejí čelit obrovskému tlaku, si to rozhodně zaslouží,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), jejíž návrh na dofinancování sociálních služeb v souvislosti s epidemií COVID-19 v pondělí 8. března schválila vláda.

Zařízení dostanou, kromě financí určených na odměny, i peníze na pokrytí zvýšených nákladů v souvislosti s epidemií. V mimořádném dotačním titulu je vyčleněno zhruba 6,4 mld. Kč. Více...

   

Březen je Tulipánový měsíc! Fakultní nemocnice v Olomouci je vyzdobena květy

Autor: Redakce UNO. Úterý 09. března 2021.

Vyzoba-Tulipany-FNOL-onko15-VlastniDobrovolnický program spolku Amelie ve Fakultní nemocnici Olomouc oslavil loni desetileté výročí. Spolupráce s Amelií, která pomáhá lidem žít život s rakovinou, je tedy dlouhá a velmi úspěšná. Také letos se podařilo navzdory obtížím spojeným s koronavirem vyzdobit hned tři oddělení, kde leží onkologičtí pacienti. Onkologii, gynekologicko-porodnické oddělení a transfuzní oddělení. Personál FNOL a samozřejmě i dobrovolníci, kteří vyzdobili prostory nemocnice, si zaslouží poděkování za krásnou spolupráci. Stejně tak školy, které poslaly výtvarná díla svých žáků. Vyzdobení olomoucké Fakultní nemocnice proběhlo v rámci Tulipánového měsíce. Tuto kampaň realizuje spolek Amelie od roku 2013 vždy v březnu. Cílem je přinést s jarem i naději všem, kdo se osobně či v blízkém okolí setkávají s onkologickým onemocněním.

Zapojit se a pomoci podle svých možností může bez výjimky každý. Tulipánový měsíc nabízí řadu akcí na podporu všech, kterým do života vstoupila rakovina. Tulipán jako symbol jara zároveň symbolizuje i naději a změnu. Proto každý rok dobrovolníci amélie zdobí několik desítek onkologických oddělení v nemocnicích – aby jaro přineslo do nemocnic i změnu a naději. Výtvarná díla na výzdobu vytváří lidé z celé republiky a připojují k nim u vzkazy pro nemocné.

Výzdobou nemocnic to ale nekončí. Podívejte se, jaké další aktivity i pro vás Tulipánový měsíc nabízí: https://www.tulipanovymesic.cz/

   

K příležitostem z bruselských programů i dalších nadnárodních fondů vás nasměruje OK linka

Autor: Administrator. Čtvrtek 25. února 2021.

Read moreOK linka je nová služba a kontaktní centrum pro organizace a zájemce z Olomouckého kraje. Nasměruje vás k možnostem podpory z komunitárních programů řízených přímo Evropskou komisí i z dalších nadnárodních programů a fondů. Kromě základního přehledu programů a výzev, do nichž je možné předkládat projekty, můžete své záměry a možnosti jejich financování konzultovat e-mailem, telefonicky nebo osobně.

Na rozdíl od operačních programů, financovaných Evropskou unií a řízených českými ministerstvy, jsou komunitární programy řízeny přímo Evropskou komisí, nebo jí zřízenou agenturou, a v soutěži o podporu svých projektů nesoutěží pouze české, ale subjekty ze všech členských zemí EU. Komunitární programy jsou financovány přímo z rozpočtu EU. Jsou vždy víceleté, poskytují zpravidla neinvestiční podporu v rozmezí 40-75 %, výjimečně více. Žadatelé musí peníze použít na konkrétní a v projektu předem uvedené účely, které naplňují programové cíle.

celý článek

   

Rodinám v tíživé situaci poradí Maltézská pomoc

Autor: Redakce UNO. Čtvrtek 25. února 2021.

Maltezska-pomoc-rodiny-v-tizive-situaci-600x400Společnost Maltézská pomoc, o.p.s. nabízí rodinám v tíživé situaci - ale nejen jim - pomocnou ruku se starostmi s hledáním bydlení, zaměstnání, stabilizací finanční situace či podporou při výchově dětí. Právě taková pomoc rodičům a dětem zasaženým dopady aktuálních protipandemických opatření je hlavní náplní sociálně aktivizačních služeb spadajících pod Maltézskou pomoc. Její olomoucké centrum pomáhá rodinám s dětmi z Olomouce, Přerova a z přilehlých obcí. 

Aktuálně se řada rodin ocitá v problematické situaci například z důvodu proticovidových opatření, čelí hrozící ztrátě zaměstnání či bydlení, nebo řeší problémy s výchovou dětí. Je důležité, aby věděly, že nejsou samy a že je zde organizace, která jim zdarma nabídne pomocnou ruku a bude jim oporou a pomocníkem v překonávání těžkostí, kterým rodiče a děti čelí. Více...

   

Přátelé přírody z Olomouce: Tři úspěchy našeho roku 2020

Autor: Hynek Pečinka. Neděle 21. února 2021.

křestRok 2020 byl pro olomouckou skupinu Malá liška spolku Přátelé přírody, z. s., naprosto jiný než devět předchozích let. Naše činnost byla (a stále je) ovlivněna pandemií čínského koronaviru. Jeho vinou se zastavil život ve spoustě oblastí, tu spolkovou nevyjímaje. V loňském roce jsme fungovali v podstatě do půlky března, pak chvíli v létě a chvíli na podzim. Od začátku října jsme opět stáli a jen v předvánoční době, kdy vláda povolila uzávěru, jsme stihli uspořádat dva výlety. Přesto nelze říct, že by rok 2020 byl pro nás neúspěšný. V červenci jsme v prostorách RCO v Olomouci uspořádali výstavu velkoformátových fotografií, mapujících deset let činnosti naší skupiny, a to ze všech oblastí naší široké působnosti. Vybrat z tisíců záběrů několik desítek těch nej nebylo vůbec jednoduché. Celý článek...

   

Strana 4 z 243